Menu

Med v legendách a mýtoch

Med v legendách a mýtoch

 

Med je jednou z najstarších potravín, je prírodným liekom i prostriedkom na skrášľovanie. Ľudia mu dali prívlastky ako tekuté zlato, zlatý elixír alebo dar bohov. 

História medu je možno staršia ako história ľudstva, ak pripustíme, že včielky tu boli ešte pred nami. Nie je známe, kedy začal človek využívať med, išlo pravdepodobne o zhodu okolností, kedy lovci pred útokom šelmy vyliezli na strom, v ktorom našli hniezdo s medom. A neodolali.

Med je po stáročia obklopený mystikou. Pre staroveké národy bolo nepochopiteľné, že taká zázračná substancia mohla byť vytvorená hmyzom. Ľudia verili, že včely musia byť vyslanci bohov zoslaní na svet, aby zberali sladkosť, ktorá je zdrojom božskej moci. Med podľa nich padal na zem ako dážď a rosa alebo ho dopravovali včely, ktoré cestovali medzi nebom a svetom ľudí.

V starom Egypte sa med používal na zaplatenie daní. Vo forme skvaseného nápoja, nazývaného „božský nektár", bol obetovaný bohom. Egypťania verili, že včely vznikli zo sĺz slnečného boha Rea a med bol jeho darom ľudstvu. V určitom období bol Dolný Egypt nazývaný „Krajina včiel" a tento okrídlený hmyz bol jeho symbolom.

V starovekom indoárijskom náboženstve je med spojený so slnečnými lúčmi a úsvitom. V Rgvéde je každodenný východ slnka pripisovaný Ašvinom, deťom slnka a mesiaca, ktoré cestujú po nebi v zlatom voze plnom medu. V tomto posvätnom spise majú včely a med významnú úlohu a na obrazoch, sochách a rezbách sú božské vtelenia často sprevádzané prítomnosťou včiel.

So včelami a medom boli spájaní tiež grécki a rímski bohovia. Legenda hovorí, že boh Zeus bol zachránený pred smrťou mliekom a medom, ktoré mu prinášala nymfa Melisa, keď ho jeho matka ukryla pred otcom, ktorý ho chcel zjesť. Melisina úloha však bola odhalená a za trest bola premenená na červa. Akonáhle to Zeus zistil, rozzúril sa a premenil Melisu na včeliu kráľovnú, ktorej museli ostatné včely slúžiť. Základom pokrmu a nápoja bohov, ambrózie, bol nektár alebo med. Verilo sa, že med pochádza z raja. Grécky boh mora, Glaucus, bol znova oživený, keď ho ponorili do nádoby s medom. Grécky historik Plutarchos nazýva med „slinami hviezd".

Med bol symbolom plodnosti, krásy a lásky. Hral významnú úlohu pri svadbách, oslavách narodenín a pohreboch. Med bol považovaný za elixír zaručujúci dlhý a zdravý život. Grécky filozof a matematik Pytagoras, ktorý sa dožil takmer 100 rokov, hovoril, že za dlhý život vďačí pravidelnej konzumácii medu. Pre Rimanov objavil med boh vína Bakchus, ktorý ich tiež naučil včeláriť.

Germánske kmene pokladali hviezdy za roje včiel a mesiac za obrovskú misu naplnenú medom a medovinou a verili, že sladká hmota z nej tečie v noci na zem.

Med sa objavuje aj v severskej mytológii. Medovinu pravidelne popíjal Odin so svojimi mužmi, buď z tradičných nápojových rohov alebo z lebiek svojich nepriateľov.

Krováci z južnej Afriky často využívali pri hľadaní medu od divokých včiel pomoc vtáčika medozvestky, ktorý sa živí včelími larvami a voskom.

V západnej Afrike a na Kube je med spojený s jorubskou bohyňou lásky Ošun, ktorá je vždy v žltých šatách. Ošun je vodný duch symbolizujúci bystrosť a priezračnosť. Tiež sa spája s plodnosťou a rodením detí. Ženy, ktoré ju žiadajú o pomoc, obetujú med.

V mnohých kultúrach pretrváva presvedčenie, že včely sú duše zomrelých. Existuje povera, že včely musia byť informované o všetkých významných udalostiach v rodine, hlavne o úmrtiach. Ak zomrie včelár, musí jeho nasledovník oznámiť včelám túto udalosť a informovať ich, že sa stáva ich novým pánom.

Včelám sa oznamujú tiež svadby a zámer presťahovať ich na nové miesto. Ak do domu vletí včela, môžete očakávať návštevu a keď včela lieta v kruhoch okolo spiaceho dieťaťa, znamená to, že dieťatko bude mať dlhý a šťastný život. Dni po svadbe sa označujú ako medové týždne. Pôvod tohto výrazu siaha až do starého Egypta, kde bol med súčasťou svadobných rituálov. V európskom stredoveku dostávali novomanželia toľko medoviny, aby im vydržala až do najbližšieho splnu. V anglickej histórii bolo zvykom, že medovinu, o ktorej sa verilo, že podporuje plodnosť, dodal otec nevesty.

Med si zaslúži obdiv kvôli úsiliu miliónov včiel. V súčasnosti je med obľúbenou surovinou pre jeho mnohonásobný úžitok: dodáva jedinečnú chuť a vôňu jedlám a nápojom, poskytuje nám energiu, lieči zdravotné problémy, stará sa o krásu, pomáha v domácnosti a pritom ide o úplne čistý prírodný produkt.

 

Renáta Zbojanová


Použitá literatúra a zdroje:
(1) FLEETWOOD, J. 2013. Med - Včelí produkty v praxi. Praha : Rebo International CZ. 96 s. ISBN 978-80-255-0713-1.
(2) 2010. The honey in the acient world. [cit. 2019-11-23]. Dostupné na: <https://blueterracotta.com/blogs/news/the-honey-bee-in-the-ancient-world>

Hore