Menu

Aktuality vo svete

Stránka 1 z 49
Kvôli pandémii koronavírusu a s ním spojených opatrení sa aj vďaka sociálnemu odstupu mnohé brazílske rodiny dostali do stavu, kedy sú zraniteľnejšie.
Na pomoc týmto rodinám si dobrovoľníci Novej Akropolis zo škôl po celej Brazíli pripravili v júni niekoľko akcií.

Centrá Teresina, Belém, Fortaleza, Porto Velho, Sao Luis a Brazília vyzbierali a rozdali vo forme jedla a základných produktov dohromady približne 140 000 R (Reals), čo je ekvivalent cca 26 400 USD.
Organizácia Spojených národov vyhlásila „Svetový deň včiel“ na návrh Združenia slovinských včelárov v roku 2014. Nová Akropolis sa ako zakladateľka včelej rezervácie “Melissa Garden Bee Sanctuary“ zúčastnila týchto osláv už po tretíkrát a v tomto roku kvôli Covid-19 v online priestore.
Rečníčka Sabine Leitner v online prednáške poskytla fascinujúce podrobnosti o skrytom živote včiel a ich nesmierne dôležitej úlohe v prírode a vo vzťahu k ľudskej existencii.

Rečníčka zdieľala videozáznamy z dvoch úľov, ktoré sa momentálne nachádzajú v našej rezervácii Melissa Garden Bee Sanctuary. Podujatie malo hojnú účasť a na konci nasledovali otázky a odpovede.
Dobrovoľníci z Novej Akropolis v Chicagu sa spojili s domácimi záhradnými architektmi a obyvateľmi s cieľom skrášliť miestnu verejnú záhradu.
Dobrovoľníci dostali do daru rastliny, ktoré potom elegantne rozmiestnili v záhrade.

Túto aktivitu zorganizovala Nová Akropolis počas pandémie a spoločenských nepokojov a mala zdôrazniť význam spolupráce s cieľom posilniť harmóniu a bratstvo.
Na základe Apuleiovho diela „Zlatý osol“ sa uskutočnilo divadelné predstavenie mýtu o Erosovi a Psyché, predvedené skupinou študentov z Novej Akropolis Nikaragua.
Večer sa niesol hlavne v znamení kreativity a zábavy.
Dobrovoľníci z Novej Akropolis v meste Córdoba v spolupráci s účastníkmi dobrovoľníckych kurzov strávili pekný deň čistením parku Sarmiento, pričom bolo naplnených viac ako 30 odpadových vriec.
Táto ekologická aktivita uzatvárala prvú etapu dobrovoľníckeho kurzu, ktorý pokračoval neskôr poobede teoretickými prednáškami a určovaním stromov, ktoré sa v tejto lokalite vyskytujú.

S určitosťou môžeme povedať, že dobrovoľníctvo je prirodzená snaha vyjadriť ducha jednoty so životom a ľudstvom samotným - ako snaha o všeobecné dobro.

Ekologické aktivity v parku Sarmiento trvajú už dva roky.
Divadelná skupina „Pandorina Skrinka“ z Novej Akropolis v meste Coimbra predviedla sériu predstavení venovaných veľkým mýtom v rozličných kultúrach, čím „otvorila skrinku“ pre sny a ideály ľudstva.
Prvé predstavenie – Osiriánsky mýtus – bolo venované starému Egyptu a tešilo sa veľkej účasti publika.

Kombináciou čara tieňového divadla a prednášky sme sa mohli dozvedieť o hodnotách, ktoré tento mýtus predstavuje a taktiež, ako môže oslobodiť našu predstavivosť.

Po skončení divadla nasledovala diskusia, vďaka ktorej sme sa mohli hlbšie ponoriť do tajomstiev tohto mýtu.
Dobrovoľníci z Novej Akropolis v spolupráci s mladými ľuďmi zo strediska záchrany Pueblito v Kostarike vytvorili putovnú nástennú maľbu s prírodným motívom.
Toto stredisko záchrany sa snaží o dodržiavanie povinností a práv mladých chlapcov a dievčat. Maľba samotná znázorňuje snahu o lásku a rešpekt, ktoré by sme mali preukazovať planéte Zem.
V marci sa v Novej Akropolis v Aténach uskutočnil Ikebana workshop.
Na workhope boli prezentované základné techniky tohto japonského umenia aranžovania rastlín a všetci zúčastnení vytvorili unikátne kompozície, vďaka ktorým sa jar ukázala v našich priestoroch a aj v našich srdciach.
Študenti zo Santa Cruz do Sul a São Leopoldo sa stretli na športovej akcii v centre Porto Alegre.
Účastníci stretnutia sa oboznámili s duchom olympijskej filozofie a v tejto súvislosti sa začali pozerať na šport ako na nástroj sebapoznania a osobného sebazlepšovania.

Základom všetkých druhov športov boli morálne princípy Citius, Altius a Fortius (rýchlejšie, vyššie a silnejšie), ktoré oživil Pierre de Coubertin, zakladateľ olympijských hier súčasnej éry.

Ako vysvetlila profesorka Sofia Bitencourt z Novej Akropolis v Santa Cruz do Sul: „Toto inšpiruje filozofa atléta v snahe byť rýchlejší v riešení svojich ťažkostí, byť silnejší v životných bojoch a to všetko na vyššej úrovni vedomia, aby prežil bratský olympijský duch podporovaný športom.“

Súčasťou boli aj fyzické aktivity zamerané na podporu zdravia a Platónov princíp „gymnastiky pre telo“ s cieľom vybudovať zdravšiu, harmonickejšiu a šťastnejšiu ľudskú bytosť.
Knižný klub v Salvadore sa stretol ohľadom knihy „Keď sa veci rozpadnú“ od Pema Chödrön, amerického tibetského budhistu a učeníka Chögyama Trungpy Rinpočheho.
Pema Chödrön ponúka praktické rady, keď sa veci v našom živote rozpadnú. Existuje len jeden spôsob ako čeliť utrpeniu, ktorý je navždy a je trvale účinný.

Pema nás učí „ponoriť sa do bolestivých situácií s láskavosťou a zvedavosťou. Tam, uprostred chaosu, môžeme objaviť pravdu a lásku, ktoré nosíme vo vnútri a sú nezničiteľné.“

Témy, o ktorých sa diskutovalo, zahŕňajú:
- Spôsoby použitia bolestivých emócií na kultiváciu vedomostí, súcitu a odvahy
- Metódy komunikácie, ktoré prinášajú skutočnú otvorenosť a blízkosť k druhým
- Praktické cvičenia na stornovanie obvyklých negatívnych schém
- Techniky na zvládnutie obtiažnych situácií
- Nástroje na kultiváciu dynamických a empatických spoločenských akcií


Stránka 1 z 49
Hore