Menu

Aktuality na Slovensku

Stránka 1 z 31
18.11.2021 ČO SKRÝVA KLASICKÁ HUDBA – 5. prednáška z online cyklu Čo sa skrýva v umení Svetový deň filozofie pripadol tento rok na 18.11. a práve v tento deň ponúkla Nová Akropolis verejnosti skvelú prednášku s názvom Čo skrýva klasická hudba.
Zoznámili sme sa so životmi a dielami troch hudobných velikánov - W. A. Mozarta, L. V. Beethovena a R. Wagnera.
Všetci traja verili, že hudba pomáha človeku stať sa lepším.
Podľa antických filozofov je hudba dôležitým nástrojom pre výchovu človeka.
Liečivou energiou klasickej hudby robíme radosť svojej duši.
16.11.2021 ČO SKRÝVA MALIARSKE UMENIE – 4. prednáška z online cyklu Čo sa skrýva v umení Predposlednou témou z našej prednáškovej série pri príležitosti Svetového dňa filozofie bola téma "Čo skrýva maliarske umenie".
Umelci sa odjakživa snažili nielen vnímať krásu a vkladať ju do svojich diel, ale aj aby ich celý život bol majstrovským dielom.
Predstavili sme si troch významných maliarov: Leonardo da Vinci, Edmund Blair Leighton a Alfons Mucha.
Umelec by mal byť nielen zručným, ale aj filozofom, pretože aký umelec je a čo všetko vie, sa prejaví aj v jeho tvorbe.
Ako sám Leonardo hovoril: "Niet väčšieho majstrovstva, ako keď ovládaš sám seba." alebo tiež, že "Skutočná láska sa rodí z hlbokého poznania milovanej veci."
10.11.2021 ČO SKRÝVA LITERÁRNA TVORBA – 3. prednáška z online cyklu V rámci novembrového cyklu "Čo sa skrýva v umení" pri príležitosti Svetového dňa filozofie sme sa v stredu 10.11.2021 pozreli na to, "Čo skrýva literárna tvorba".
Johann Wolfgang von Goethe radí, že „Každý by mal denne počúvať trochu hudby, prečítať nejakú báseň, pozrieť si pekný obraz a pokiaľ možno povedať niekoľko rozumných slov."
Literárna tvorba je súčasťou nášho sveta, odkedy existuje reč. Je nám sprievodcom na našej ceste životom. Vďaka písomným pamiatkam môžeme nahliadnuť do čias dávno minulých, ale aj do hĺbky seba samých. Dobrý príbeh je schopný udržať našu pozornosť na celé hodiny. Ponorení do strán, slov, príbehov sa stávame jeho súčasťou. Trvácnosť literárnej tvorby dáva autorovi možnosť prihovoriť sa úplne neznámym čitateľom dávno po napísaní svojho diela.
8.11.2021 ČO SKRÝVA KLASICKÉ MYSTERICKÉ DIVADLO - 2. prednáška z online cyklu Klasické mysterické divadlo bolo predmetom verejnej prednášky, ktorú ponúkla Nová Akropolis Slovensko verejnosti v pondelok 8.11.2021.
Divadelné umenie bolo vo svojich začiatkoch úzko spojené s jemnohmotným svetom. V staroveku pomáhalo ľuďom zviditeľniť neviditeľné, odhaľovalo, čo sa skrýva pod vonkajšímí prejavmi našich činov.
Z istého pohľadu je divadlom aj život. Nech hráme akúkoľvek úlohu, pomáha nám odkryť účel cesty, ktorou kráčame. Kráčajme vedome, so zdvihnutou hlavou.
5.11.2021 Čo sa skrýva v umení - 1. prednáška z online cyklu Svetový deň filozofie si tento rok pripomína Nová Akropolis na Slovensku cyklom prednášok "Čo sa skrýva v umení". Pojem umenie môžeme vnímať ako odhaľovanie krásy, jednej zo štyroch najvyšších ideí podľa Platóna.
Umelcom je ten, kto dokáže zachytiť ideu krásy a preniesť ju k ostatným ľuďom.
Skutočné umelecké dielo prenáša ideu krásy v súlade s ideami dobra, pravdy a spravodlivosti.
Každý z nás tvorí najmenej jedno dielo - svoj život. Buďme teda umelcami tvoriacimi hodnotné diela.
9.10.2021 Víkendový pobyt s turistikou a jazdením na koňoch, Košice Prvý spoločný víkendový pobyt košickej filiálky v nádhernom prostredí Stratenskej doliny na Ranči pod Ostrou skalou priniesol ďalšie zaujímavé chvíle všetkým zúčastneným:
9.10.2021 Víkendový pobyt s turistikou a jazdením na koňoch, Košice
možnosť jazdenia na koňoch, výlety do okolitých kopcov s výstupmi až na vrchol, odkiaľ bol nádherný výhľad široko-ďaleko, krásne jesenné počasie a ešte krajšie sfarbená jesenná príroda, milá spoločnosť kamarátov– to všetko prinieslo mnoho zážitkov a skúseností, na ktoré budeme určite ešte dlho a radi spomína.
 
9.10.2021 Víkendový pobyt s turistikou a jazdením na koňoch, Košice
9.10.2021 Víkendový pobyt s turistikou a jazdením na koňoch, Košice
9.10.2021 Víkendový pobyt s turistikou a jazdením na koňoch, Košice
9.10.2021 Víkendový pobyt s turistikou a jazdením na koňoch, Košice

 

 


Stránka 1 z 31
Hore